Cursuri facultative pentru studenții Facultății de Litere

Anul universitar 2023 - 2024

Semestrele I și II

CURSURI DE LIMBA PORTUGHEZĂ

Facultatea de Litere a Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași organizează, în anul universitar 2023-2024, un curs facultativ de limbă portugheză — nivel A1. Cursul este gratuit și destinat exclusiv studenților Facultății de Litere. Informații și înscrieri la adresa electronică: cursodeportugues.uaic@gmail.com.

Anul universitar 2021 - 2022

Semestrele I și II

CURSURI DE LIMBA NORVEGIANĂ ȘI DE CULTURĂ ȘI CIVILIZAȚIE NORVEGIANĂ

Cursurile pot fi urmate la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, în mod gratuit, de către studenţii Facultăţii de Litere din ciclul de licenţă și contra cost (320 RON/semestru) de către studenții nefilologi. Număr de credite: 3.

Adresa de contact: norvegiana_iasi@yahoo.com

Pagină web: http://germanistik.uaic.ro/index.php/ro/limb-i-cultur-norvegian/cursuri-de-limb-norvegian/

Facebook: https://www.facebook.com/limba.norvegiana.iasi

CURSURI DE LIMBA TURCĂ

Facultatea de Litere din cadrul UAIC organizează, în anul academic 2021/2022, cursuri de limba turcă pentru începători. Cursurile se țin în format online de către dl. Șenel GERCEK, lector de limbă turcă.

Toate locurile disponibile în acest semestru pentru cursul de limba turcă au fost ocupate.

Lector Șenel GERCEK, e-mail: senelgercekk@gmail.com

CURSURI DE LIMBA PORTUGHEZĂ

Informaţii şi înscriere la adresa de mail cursodeportugues.uaic@gmail.com

Studenţii înmatriculaţi la alte facultăţi si care urmează cursuri facultative la Facultatea de Litere au de achitat o taxa de 320 lei/semestru. Pentru plata taxei la BRD aveti de specificat următoarele date: facultatea – Facultatea de Litere, codul 1311 şi tipul taxei – taxa de reexaminare – cod 41;

CURSURI DE LIMBA NEOGREACĂ – nivelurile începător, intermediar şi avansat (A1, A2, B1, B2, C1, C2).

Pentru a urma cursurile, vă rugăm să completaţi şi să trimiteţi fişa de înscriere la adresa de mail mkonstadaros@yahoo.gr până la data de 18 octombrie 2021.
Cursurile se vor ține la Lectoratul de Neogreacă, situat in Complexul Studentesc „Titu Maiorescu”, Căminul nr.5, strada Titu Maiorescu, nr.7-9, Iași.

CURSURI DE LIMBA POLONĂ

Facultatea de Litere și Catedra de Slavistică organizează un lectorat de limbă şi cultură polonă dedicat studenţilor Universităţii „Alexandru Ioan Cuza”, de la toate facultăţile şi specializările.
Cursurile sunt gratuite pentru studenții de la UAIC.
Pentru înscrieri vă rog să trimiteți un mesaj cu nume, prenume, facultate, la adresa e-mail: lectoratpolonezuaic@gmail.com
Înscrierile au loc până la 01.10.2021.
Cursurile sunt conduse de un vorbitor nativ al limbii polone.

CURSURI DE LIMBA COREEANĂ

Facebook: Curs de limba coreeană [UAIC]
Facebook Link: https://www.facebook.com/groups/817366681718513

Nivelurile
1. Începător (grup nou): Sâmbătă 12:00-14:00
Perioada de înscriere se încheie miercuri, 13 octombrie, ora 18:00
Formular de înscriere: Vă rugăm să vă alăturați grupului de pe Facebook și să citiți cu atenție anunțul. Formularul de înscriere îl puteți găsi cu anunțul din grupul de Facebook.

2. Intermediar: Sâmbătă 14:00-16:00

eternalyric@gmail.com (Dl. Hak Je YU)

CURSURI DE LIMBA CHINEZĂ – nivelurile începător, intermediar şi avansat.
Pentru a urma cursurile, vă rugăm să trimiteti un mesaj cu formularul de inscriere completat sau cu informatiile solicitate in formular, scrise in corpul mesajului, la adresa de e mail Zhou Meng Yuan <1423523336@qq.com>