Manifestări științifice în cadrul Zilelor Universității

Titlul manifestării: OuvertureBureauHermès. La revue
Data și intervalul: 10-11 octombrie
Tipul manifestării: colocviu
Modul de desfășurare: față în față și intervenții on-line
Scurtă descriere: Evenimentul marchează deschiderea la Iași a unui Birou al cunoscutei reviste internaționale de comunicare Hermes, în prezenta fondatorului ei, intelectualul francez de prima marime, Dominique Wolton, și a unei delegații de la CNRS (Centre National de la Recherche Scientifique), din alte universitati franceze, precum și de la Biroul Hermes Bulgaria.
Locul de desfășurare: BCU, Sala Ferdinand, UAIC.
Moderatori: prof. dr. Simona Modreanu, conf. dr. Diana Gradu
Date contact: simona.modreanu@gmail.com; dianagradu@yahoo.com.

II.
Titlul manifestării: „Metatextualitate și memorie”
Data și intervalul: 23.10.2024
Tipul manifestării: masă rotundă în cadrul Festivalului Internațional de Literatură și Traducere Iași (FILIT)
Modul de desfășurare: față în față
Scurtă descriere: Întâlnire a studenților de la Facultatea de Litere cu scriitorii Ilja Leonard Pfeijffer (Olanda), Emilian Galaicu-Păun (Republica Moldova), Matei Vișniec (România).
Locul de desfășurare: Amfiteatrul „G. Ibrăileanu” al Facultății de Litere
Moderatori: conf. dr. Doris Mironescu
Date contact: doris.mironescu@uaic.ro

III.
Titlul manifestării: Traducerea Literară de Proză în Rimă și IA: Studiu de caz pe Roald Dahl
Data și intervalul: 24 octombrie 10.30-11.20
Tipul manifestării: workshop
Modul de desfășurare: față în față
Scurtă descriere: In cadrul acestui atelier traductologic vom parcurge si comenta modul in care trei motoare (de traducere) bazate pe inteligenta artificiala (DeepL, Google Translate si Chat GPT) au redat o parte din poezioara rimata The Three Little Pigs, o poveste clasica pentru copii, reinterpretata si parodiata de Roald Dahl. Vom comenta in principal elementele legate de rima, dar si de continut (daca au redat fidel sau nu materialul sursa) si umor. Ulterior, pe grupulete, copiii (clasa a 9-a) vor incerca sa creeze ei versiuni proprii, pastrand rimele si umorul.
Locul de desfășurare: Liceul Universității Al. I. Cuza
Moderatori: Nadina Cehan, asist. dr. Alexandra-Maria Vrînceanu
Date contact: vrinceanu.alexandra94@gmail.com

IV.
Titlul manifestării: PROBLEME LINGVISTICE ACTUALE
Data și intervalul: 26 octombrie 2024, orele 10.00-11.30,
Tipul manifestării: Colocviu
Modul de desfășurare: prezenta fizica
Scurtă descriere: Vor fi abordate aspecte de actualitate ale dezvoltării lingvistice, iar la baza discuțiilor vor sta preocupările lingviștilor ieșeni în raport cu dezvoltarea lingvisticii naționale și internaționale.
Locul de desfășurare: Catedra de limba română
Moderatori: Prof. univ. dr. Mihaela Secrieru
Date contact: msecrieru@yahoo.com

V.
Titlul manifestării: KathrineNedrejord în dialog cu studenții de norvegiană; SteinarLone în dialog cu studenții de norvegiană
Data și intervalul: 26 octombrie, 10.00-11.30 | 26 octombrie, 12.00-13.30
Tipul manifestării: dezbatere
Modul de desfășurare: față în față
Scurtă descriere: Scriitoarea norvegiană KathrineNedrejord și traducătorul norvegian SteinarLone, prezenți la Iași în cadrul Festivalului Internațional de Literatură și Traducere Iași (FILIT), vor participa la Universitatea “Alexandru Ioan Cuza” la o întâlnire cu studenții de la cursurile de norvegiană oferite de Facultatea de Litere.
Locul de desfășurare: Facultatea de Litere, amfiteatrul III.12
Moderatori: Crina Leon, Roxana-Ema Dreve
Date contact: crina.leon@uaic.ro
Link către site: https://www.filit-iasi.ro/program-filit-2024/

VI.
Titlul manifestării: RitrattiAnniversari
Data și intervalul: 29 octombrie 2024, orele 12.00-16.00.
Tipul manifestării: colocviu
Modul de desfășurare: față în față
Scurtă descriere: Colocviul își propune să evidențieze, printr-o serie de comunicări si discuții, figurile unor personalități italiene din domeniul literaturii, istoriei, artei și filmului aniversate în anul 2024.
Locul de desfășurare: Sala Seminar Dima (corp A, et. 2)
Moderatori: Conf. univ. dr. Gabriela E. DIMA, Lect. univ. dr. Corina Gabriela BĂDELIȚĂ, Lect. univ. dr. Cristian UNGUREANU
Date contact: Conf. univ. dr. Gabriela E. DIMA, e-mail: g.dima@uaic.ro; Lect. univ. dr. Corina Gabriela BĂDELIȚĂ, e-mail: badelita@uaic.ro; Lect. univ. dr. Cristian UNGUREANU, e-mail: cristian.ungureanu@uaic.ro
Link către site: https://sites.google.com/view/italiana-uaic-iasi

VII.
Titlul manifestării: Managementul proiectelor. Etape, provocări, soluții
Data și intervalul: 29 și 30 octombrie, de la ora 14.00
Tipul manifestării: masă rotundă
Modul de desfășurare: față în față
Scurtă descriere: Evenimentul îi va avea ca invitați pe reprezentați ai Serviciului pentru Managementul Activităților de cercetare Științifică și ai Serviciului Proiecte de dezvoltare, din cadrul UAIC, precum și cadre didactice cu experiență în managementul proiectelor din cadrul Facultății de Litere. Întâlnirea se adresează mai cu seamă celor mai puțin inițiați în aria gestionării proiectelor și urmărește familiarizarea acestora cu elaborarea, depunerea și implementarea proiectelor. Scopul principal al demersului este de a trezi interesul pentru ceea ce înseamnă proiectele de cercetare și dezvoltare și să se deruleze mai multe proiecte la nivelul Facultății.
Locul de desfășurare: Sala Vespasian Pella, Casa Universitarilor.
Moderatori: lect. dr. Alin Călin
Date contact: alin.calin@uaic.ro

VIII.
Titlul manifestării: Simpozionul anual al Catedrei de Slavistică
Data și intervalul: 31.10.2024; între orele 9-13 și 14-17
Tipul manifestării: simpozion
Modul de desfășurare: față în față
Scurtă descriere: Simpozionul va avea trei secțiuni: lingvistică, literatură și culturologie slavă.
Locul de desfășurare: Catedra de Slavistică (corp A, et. II)
Moderatori: prof. dr. Leonte Ivanov, lect. dr. Natașa Manole; lect. dr. Cecilia Maticiuc
Date contact: leonteiv24@gmail.com; curs_rusa@yahoo.com; cecilia.maticiuc@yahoo.com.