Simpozionul „Antichitatea și moștenirea ei spirituală” – Ediția a XX-a

Simpozionul „Antichitatea și moștenirea ei spirituală”
Ediția a XX-a (Iași, 28-29 noiembrie 2024)

Vă invităm să participați la cea de-a XX-a ediție a Simpozionului „Antichitatea şi moştenirea ei spirituală”, care va avea loc în perioada 2829 noiembrie 2024 la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași.
Tematica propusă spre dezbatere priveşte Antichitatea greco-romană şi iudeo-creștină, ereditatea, transmiterea şi receptarea acesteia de-a lungul timpului, în diferite contexte istorice, geografice sau lingvistice. Simpozionul se adresează cadrelor didactice universitare, cercetătorilor și doctoranzilor, iar domeniile de interes sunt: limbă, literatură, istorie, filosofie, teologie, drept, arte plastice, numismatică, psihologie şi pedagogie.
Anul 2025 marchează împlinirea a 1700 de ani de la Sinodul de la Niceea (325), primul Sinod Ecumenic din istoria Bisericii. Ne propunem să prefațăm această aniversare în cadrul unei secțiuni dedicate acestui eveniment important din istoria creștinismului și receptării lui în istorie, filologie, literatură, artă etc.
Propunerile de comunicări pot fi trimise până la data de 15 noiembrie 2024, la adresa: simpozion.antichitatea@gmail.com.
Întrucât ediția de anul acesta se va desfășura în format mixt (fizic și online), participanții sunt rugați să precizeze pentru care dintre cele două variante doresc să opteze. Durata unei comunicări va fi de 20 de minute, dintre care 5 minute vor fi rezervate discuțiilor.
O secțiune aparte a evenimentului va fi dedicată, ca în fiecare an, semnalării noilor apariții editoriale în domeniu, recenziilor și notelor de lectură.
Lucrările simpozionului vor fi editate de organizatori într-un volum publicat la Editura Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi. Normele redacţionale vor fi comunicate participanţilor ale căror contribuţii vor fi reţinute pentru publicare.
Detalii despre edițiile anterioare ale simpozionului pot fi consultate accesând pagina: https://filologieclasica.ro/antichitatea-si-mostenirea-ei-spirituala/.

Organizatori:

• Catedra de Limbi clasice, Facultatea de Litere, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi;
  • Centrul de Studii Clasice şi Creştine, Facultatea de Istorie, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi;
  • Institutul de Cercetări Interdisciplinare, Departamentul de Științe Socio-Umane, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi;
  • Societatea de Studii Clasice din România, Filiala Iași.