Admitere SEPTEMBRIE

Calendarul admiterii, sesiunea septembrie 2024

Studii de licență

• 6, 7 și 9 septembrie 2024: înscrierea candidaților.
  • 10 – 11 septembrie 2024: selecția candidaților și afișarea rezultatelor.
  • 12 – 13 septembrie 2024: confirmarea locului de către candidații declarați admiși.

Studii de masterat

• 6, 7 și 9 septembrie 2024: înscrierea candidaților.
    • 10 septembrie 2024: interviu admitere master. Detalii organizatorice vor fi comunicate pe e-mail după încheierea perioadei de înscriere
    • 10 – 11 septembrie 2024: selecția candidaților și afișarea rezultatelor.

Numărul de locuri disponibile pentru sesiunea septembrie 2024

1. Numărul de locuri disponibile pentru studii universitare de licenţă (în curs de actualizare)
  2. Numărul de locuri disponibile pentru studii universitare de masterat (în curs de actualizare)

Înscrierea se face exclusiv on-line prin intermediul platformei eadmitere.uaic.ro

În mod excepțional, candidații care întâmpină probleme tehnice pot veni în Corpul A al UAIC, unde vor fi ajutați să se conecteze la platformă.

Candidații care vor veni fizic trebuie să aducă într-un dosar plic toate actele necesare înscrierii.

Informații despre condițiile de admitere și actele necesare:

Confirmarea locului se va face exclusiv fizic și doar de către candidatul declarat admis.

La confirmarea locului, candidații vor aduce într-un dosar plic toate documentele solicitate la înscriere (original și copie), inclusiv dovada tipărită a plății taxei de înscriere/adeverința care dovedește scutirea de taxă. De asemenea, candidații vor aduce și dovada tipărită a plății taxei de confirmare (50 lei – pentru candidații admiși la buget) sau jumătate din taxa de școlarizare pe primul semestru (1.175 lei – în cazul candidaților admiși la taxă).