Programul Summer Institute for Scholars

Biroul de Diplomație Publică al Ambasadei SUA la București anunță organizarea ediției 2024 a Programului Summer Institute for Scholars, adresat cadrelor didactice din universități. Cursurile cuprinse în acest program vor avea loc în SUA, la universități de prestigiu, în vara anului viitor, cu toate costurile acoperite. Toate detaliile se găsesc în documentul anexat.

Programul Summer Institutes for Scholars oferă cunoștințe aprofundate și detaliate despre societatea, cultura, valorile și instituțiile americane și cuprinde următoarele specializări/teme:

• Politica SUA și viziuni politice (American Politics and Political Thought);
  • Literatură Americană Contemporană (American Contemporary Literature);
  • Jurnalism și Mass-Media (Journalism and Media);
  • Cultură, Identitate și Societate (U.S. Culture, Identity, and Society);
  • Economia americană și dezvoltare sustenabilă (U.S. Economics and Sustainable Development);
  • Politica Externă a SUA (U.S. Foreign Policy).

Rugăm profesorii interesați să selecteze doar temele care se potrivesc profilului lor academic.

Termenul limită până la care se pot trimite formularele completate este 5 decembrie, 2023, ora 23:59. Formularul sus-menționat le va fi trimis personal doamnelor și domnilor profesori spre completare în momentul în care vor trimite un e-mail de intenție de participare pe adresa de e-mail alexandrescui@state.gov.