Colocviul 50 de ani de la Revoluția Garoafelor. Receptarea culturii portugheze în România

La Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași va avea loc colocviul 50 de ani de la Revoluția Garoafelor. Receptarea culturii portugheze în România / 50 anos da Revolução dos Cravos. Receção da cultura portuguesa na Roménia, organizat de Facultatea de Litere a Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași și Faculdade de Letras da Universidade do Porto.

Deschiderea oficială va avea loc luni, 27 mai 2024, ora 11:00, la Casa Universitarilor din Iași, avându-l ca invitat special pe Excelența Sa Paulo Cunha Alves, Ambasadorul Extraordinar și Plenipotențiar al Portugaliei în România.

Comunicările pe secțiuni se vor desfășura luni, 27 mai 2024, între orele 11:45 și 18:15, la Casa Universitarilor din Iași, Bulevardul Carol I, nr. 9, și marți, 28 mai 2024, între orele 10:30 și 11:15, la Catedra de Filologie și Lingvistică, Facultatea de Litere, corp A, etaj II.

Descarcă programul Colocviului 50 de ani de la Revoluția Garoafelor. Receptarea culturii portugheze în România (PDF)