IANUA LITTERARUM, Ediția a II-a

12-13 aprilie 2024

UAIC, Facultatea de Litere

IANUA LITTERARUM

Simpozion național dedicat profesorilor de limbi clasice, romanice și neogreacă din învățământul preuniversitar

Ediția a II-a

MISIUNE:

Evenimentul, organizat sub egida Facultății de Litere a Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, își propune consolidarea patrimoniului cultural autohton prin valorificarea activităților didactice și de cercetare științifică ale cadrelor didactice din mediul preuniversitar. Profilul general al simpozionului este umanist, accentul fiind pus pe domenii precum filologia clasică (limbile greacă veche și latină), limbile romanice (franceză, italiană, spaniolă, română) și limba neogreacă. Profesorii din învățământul preuniversitar care predau aceste discipline vor avea astfel șansa de a își mediatiza și, implicit, valorifica rezultatele lucrărilor metodico-științifice de grad sau ale altor activități didactice / de cercetare.

Manifestarea reunește trei tipuri de activități: comunicări, ateliere, masă rotundă.

PROGRAM:

VINERI, 12 aprilie

•    14.30-15.00: Deschidere festivă
  •    15.00-16.00: Atelier 1. „Învățarea și predarea limbilor romanice: un puzzle lingvistic” (Corina BĂDELIȚĂ, UAIC)
  •    16.30-17.30: Atelier 2. „Instrumente digitale în predarea-învățarea limbilor, literaturilor și civilizațiilor” (Ana-Maria GÎNSAC, UAIC; Elena DRĂGHICEANU, Liceul Teologic „Episcop Melchisedec”, Roman)
  •    18.00-20.00: Sesiuni de comunicări

SÎMBĂTĂ, 13 aprilie

•    9.00-10.00: Atelier 3. „La notion de système en grammaire” (Jean-Pierre GABILAN, Université Savoie Mont Blanc, France)
  •    10.30-11.30 Atelier 4. „Citoyenneté en classe : espaces de communication et joute verbale” (Jean-Hugues ADAM, UAIC)
  •    12.00-13.00 Masă rotundă. Concluzii

Program detaliat: https://bit.ly/4anDWXX.

ORGANIZATORI/PARTENERI: